CeestahcCeestahc
Main / EBM-HTA / S³ownik EBM/HTA
EBM-HTA
Zdrowa w±troba
Przejd¼ do Systemu Zamówieñ Elektronicznych




A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | W | X | Y | Z





Z

Znaleziono 17 hase³.

Zachorowalno¶æ

wystêpowanie nowych przypadków zachorowañ w okre¶lonym czasie. Wspó³czynniki zachorowalno¶ci oblicza siê w stosunku do liczby osób nara¿onych na ryzyko zachorowania [20].




Zak³ad opieki zdrowotnej

healthcare provider
1. wyodrêbniony organizacyjnie zespó³ osób i ¶rodków maj±tkowych utworzony i utrzymywany w celu udzielania ¶wiadczeñ zdrowotnych i promocji zdrowia. Obejmuje wszystkie zak³ady ¶wiadcz±ce opiekê medyczn±, np. szpitale, przychodnie, zak³ady pielêgnacyjno-opiekuñcze, hospicja, itp. – zarówno publiczne jak i niepubliczne [6]
2. osoba fizyczna, np. lekarz farmaceuta, terapeuta, technik medyczny, lub te¿ organizacja, np. szpital, przychodnia zajmuj±ca siê ¶wiadczeniem us³ug zdrowotnych [1].




Zakres ubezpieczenia zdrowotnego

liczba ¶wiadczeñ zdrowotnych dostêpnych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, która powinna byæ zapewniona w celu zachowania, przywrócenia i poprawy zdrowia ubezpieczonym w danym miejscu i czasie [44].




Zalecenie

1. rzecz. od zaleciæ, zalecieæ 2. to, co zosta³o komu¶ zalecone; polecenie, rada, surowe zalecenie, otrzymaæ zalecenie, przestrzegaæ zaleceñ lekarza. Stosowaæ siê do czyich¶ zaleceñ [20].




Zapadalno¶æ (zachorowalno¶æ)

1. wystêpowanie nowych przypadków zachorowañ w okre¶lonym czasie. Wspó³czynniki zachorowalno¶ci oblicza siê w stosunku do liczby osób nara¿onych na ryzyko zachorowania [20]
2. liczba osób, u których rozwinê³a siê choroba w okre¶lonym czasie (zwykle w ci±gu roku), wyra¿ona jako odsetek populacji [13].




Zapewnienie jako¶ci

wszystkie planowane i systematyczne, a tak¿e, je¶li to konieczne, udowodnione dzia³ania realizowane w ramach systemu jako¶ci, s³u¿±ce do wzbudzenia nale¿ytego zaufania co do tego, ¿e us³uga spe³ni wymagania jako¶ciowe [57].




Zap³ata per capita

capitation payment
rodzaj wynagrodzenia za us³ugi medyczne stosowany powszechnie w kompleksowej opiece zdrowotnej polegaj±cy na zap³acie przez firmê ubezpieczeniow± sta³ej stawki miesiêcznej za pacjenta zapisanego do praktyki lekarskiej, niezale¿nie od liczby wizyt i zastosowanego leczenia [1].




Zap³ata za epizod choroby/grupy diagnostycznej

reimbursement by episode of illness/diagnosis related groups
rodzaj wynagrodzenia za us³ugi medyczne stosowany przez organizacje KOZ g³ównie w odniesieniu do leczenia szpitalnego, polegaj±cy na zap³acie na podstawie stawki wyznaczonej dla okre¶lonej diagnozy, niezale¿nie od kosztów faktycznych, poniesionych przez zak³ad opieki zdrowotnej [1].




Zap³ata za us³ugê

fee-for-service
popularna forma zap³aty, stosowana przez tradycyjne ubezpieczenia zdrowotne, polegaj±ca na zap³acie przez plan ubezpieczeniowy lub samego pacjenta konkretnej sumy za us³ugê medyczn± bezpo¶rednio zak³adowi ochrony zdrowotnej [1].




Zapobieganie

patrz: profilaktyka pierwotna




Zarz±dzanie jako¶ci±

wszystkie dzia³ania z zakresu zarz±dzania, które decyduj± o polityce jako¶ci, celach i odpowiedzialno¶ci, a tak¿e ich realizacji w ramach systemu jako¶ci za pomoc± takich ¶rodków, jak planowanie jako¶ci, sterowanie jako¶ci±, zapewnienie jako¶ci i doskona³o¶ci [67].




Za¶lepienie próby

w badaniach klinicznych procedura utrzymywania w tajemnicy rodzaju interwencji wdro¿onej u poszczególnych uczestników (np. placebo vs aktywna substancja), w celu zmniejszenia b³êdów (bias) w badaniach [68].




Zdrowie

1. stan ca³kowitego dobrostanu fizycznego, psychicznego i spo³ecznego, a nie tylko brak choroby lub niepe³nosprawno¶ci (WHO) [6]
2. stan ¿ywego organizmu, w którym wszystkie funkcje przebiegaj± prawid³owo; pe³na sprawno¶æ i dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne [22].




Zdrowie publiczne

1. nauka i sztuka zapobiegania chorobom, przed³u¿ania ¿ycia i promocji zdrowia fizycznego poprzez wysi³ek spo³eczno¶ci, higienê ¶rodowiska, kontrolê zaka¿eñ, nauczanie zasad higieny indywidualnej, organizacjê s³u¿b medycznych i pielêgniarskich, ukierunkowan± na zapobieganie chorobom i wczesne ustalanie diagnozy, rozwój mechanizmów spo³ecznych zapewniaj±cych ka¿demu indywidualnie i spo³eczno¶ci, warunki ¿ycia pozwalaj±ce na utrzymanie zdrowia (Winslow 1920) [69]
2. jest zorganizowanym wysi³kiem spo³eczeñstwa na rzecz ochrony, promowania i przywracania zdrowia ludziom (WHO 1973) [69]
3. dzia³ wiedzy zajmuj±cy siê problemami zdrowia populacji, stanu zdrowotnego zbiorowo¶ci, ¶wiadczeniami zdrowotnymi w ujêciu ogólnym i administracj± opieki zdrowotnej [51]
4. zmniejszenie chorobowo¶ci, liczby przedwczesnych zgonów oraz ograniczenie czêsto¶ci wystêpowania stanów powoduj±cych cierpienia i niepe³nosprawno¶æ (Sheps 1975) [69]
5. zorganizowany wysi³ek spo³eczeñstwa na rzecz ochrony, promowania i przywracania zdrowia ludziom [70].




Z³oty standard

w medycynie pojêcie „z³oty standard” odnosi siê uznanego przez najszersze grono klinicystów, najbardziej optymalnego ich zdaniem i jednocze¶nie najbardziej rozpowszechnionego postêpowania medycznego w rozwi±zywaniu okre¶lonego problemu medycznego. Pojêciem tym okre¶lono np. jedn± z metod leczenia choroby Parkinsona, metodê Robicseka uznano za „z³oty standard” zamkniêcia mostka po operacji u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka. Istotnym jest, aby postêpowanie uznane z³oty standard postêpowania by³o równie¿ postêpowaniem opartym na dowodach medycznych (EBM).




Zmienna losowa

1. zmienna o znanym rozk³adzie prawdopodobieñstwa [78]
2. wielko¶æ liczbowa, której warto¶ci s± uzyskiwane w wyniku do¶wiadczenia losowego; zmienn± losow± definiuje siê jako pewn± funkcjê na przestrzeni wszystkich mo¿liwych wyników do¶wiadczenia losowego; zmienna losowa jest w pe³ni okre¶lona przez podanie zbioru jej warto¶ci i rozk³adu [74].




Zmiennej losowej rozk³ad

patrz: rozk³ad prawdopodobieñstwa




 
© Ceestahc.org   Wykona³a: Agencja A.R.T.   Wy¶wietleñ:304846, Data modyfikacji:2012-08-16